Sednete za volant, otočíte klíčkem a ozve se zaškytání nebo hrobové ticho. Zvláště v zimě není tato situace ničím výjimečným. Příčin může být více, ale tou nejčastější je vybitá autobaterie. Čím se akumulátor nejvíce vybíjí, jaký postup odborníci nedoporučují a jak dobít autobaterii správným způsobem, se dozvíte právě zde.
Zase nestartuje? Někdy pomůžou kabely, ale především: při správné péči k vybití autobaterie vůbec nemusí dojít.
Řidiči automobilů, které nejsou vybaveny signalizací zapnutých světel, a to i těch v interiéru vozidla, mají pro vybití autobaterie zvýšené předpoklady. Občas prostě zapomene každý.
Starší baterie už nepodává stoprocentní výkony a na sklonku jejího života se může stát, že už na další nastartování nestačí. Obzvlášť v zimě a po delší době nečinnosti je pravděpodobnost, že nenaskočí, mnohem vyšší. Obvyklá životnost baterie je 4 až 5 let, ale může začít zlobit i dříve. Pro všechny případy se vyplatí s sebou vždy vozit pár užitečných nezbytností, které vám vytáhnou trn z paty. Například? Trumfovým esem jsou startovací kabely.
Jízda po městě, přejíždění pouze do/z práce na krátkou vzdálenost s puštěnou klimatizací a autorádiem, má za následek nedostatečné dobíjení baterky a dlouhodobě také ztrátu její kapacity.
Chemické procesy v autobaterii jsou v zimě pomalejší a akumulátor ztrácí schopnost dobíjení, která je při optimálním počasí běžná. Startování v mrazech je pro autobaterii také náročnější a snadno se stane, že tyto podmínky nezvládne a vybije se.
Parkování na ostrém slunci, které autobaterii přes kapotu extrémně zahřívá, nebo také cestování autem na letní dovolenou na jih, vede ke zrychlení chemických procesů a akumulátor rychleji „odchází“.
Kromě standardních spotřebičů napojených na elektriku z autobaterie řidiči moderních vozidel využívají například připojení telefonu či navigace, vyhřívání sedaček, cestovní kávovary, doplňkové ventilátory a další vymoženosti, které akumulátor vybíjejí. Nezapomeňte, že připojené spotřebiče určité množství energie čerpají, i když jsou vypnuté.
Nemáte-li možnost autobaterii dobít, nebo si na žádnou netroufáte, přivolejte na pomoc nejbližší autoservis nebo asistenční službu. Určitě vás to vyjde levněji a bezpečněji než neodborný zásah nebo experimentování se startovacími kabely.
Vybila se vám baterie poblíž domova a máte k dispozici nabíječku? Autobaterii jednoduše odpojte a nechte nabít v domácím prostředí. Pohodlným řešením je tzv. inteligentní nabíječka, která rozpozná stav baterie a jakmile je dobití dostatečné, sama se vypne.
Startovací kabely vás zachrání, pokud na pomoc přizvete druhé vozidlo s baterií o stejném napětí a s podobným výkonem. Jak dobít autobaterii pomocí startovacích kabelů? Klíčové je dodržení správného postupu:
Vozidla vybavená systémem START – STOP
U vozidel se systémem START – STOP se černý kabel nepřipojuje k zápornému pólu, ale na tzv. kostřící bod motoru pomocného vozidla.
Přejeme vám i vašim autobateriím spoustu energie a šťastných kilometrů. A pokud vyrážíte na zimu do hor, nezapomeňte ani na autodoplňky, které by neměly v zimní výbavě vozu chybět, a na sněhové řetězy.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com