Tekuté stěrače neboli nanostěrače sice nejsou žádnou novinkou, ale od dob vzniku tohoto užitečného vynálezu prošly velkými technologickými změnami. Pokrok nelze zastavit, a tak se nanostěrače staly šetrnější a účinnější v dešti i za hustého sněžení. Kromě čistého skla za jakéhokoli počasí se můžete radovat i z úspory za letní směs do ostřikovačů a z delší životnosti klasických stěračů.
Tekuté stěrače umí díky nanotechnologii odvádět vodu z předního skla do stran a zároveň slouží jako ochrana proti námraze a nečistotám. Jejich účinnost záleží na kvalitě výrobku.
Speciální tekutina vytváří na autoskle hydrofobní povlak, který díky nanotechnologii dokáže odpuzovat vodu. Dešťové kapky nebo sněhové vločky, které se po dopadu na sklo mění na vodu, působením nanostěračů a větru okamžitě putují do stran a zanechávají sklo zcela čisté. Tekuté stěrače fungují s takovou rychlostí, že odpudí vodu z výhledu ještě dříve, než stihnete zapnout klasické stěrače. Jelikož je schopnost nanostěračů odvádět vodu závislá na rychlosti větru, nejlépe fungují při rychlostech nad 60 km/hod. Pod touto hranicí budou pravděpodobně klasické stěrače stále účinnější.
Jak dlouho tekuté stěrače fungují? To záleží především na kvalitě produktu. Od levných přípravků pochybných značek nečekejte velké zázraky, stejně tak nevěnujete-li potřebnou péči aplikaci nanostěračů, nemohou vám dobře sloužit. Zkušenosti recenzentů mohou napovědět mnohé, neváhejte se ale poradit ve svém autoservisu, kde si můžete kvalitní přípravek nechat nanést od odborníků.
Ranní škrábání námrazy v zimních měsících jistě nepatří mezi oblíbené kratochvíle žádného řidiče. Tekuté stěrače tento otravný rituál vyřeší za vás. S jejich aplikací se vás totiž silná námraza týkat nebude. A daleko snadnější bude i odstranění ptačího trusu, hmyzu, mastnoty, prachu a dalších nečistot. Zvýšená odolnost autoskla zároveň prodlužuje jeho životnost.
Hydrofobní vrstva chrání autosklo před nečistotami, proto není třeba používat speciální letní směs do ostřikovačů. V teplých měsících vám stačí obyčejná voda, v zimě je ovšem nemrznoucí směs stále nezbytná.
Pozor! Použití nanostěračů neznamená, že byste měli zapomenout na stav klasických stěračů! Ty stále plně využijete při nižších rychlostech a v období, kdy tekuté stěrače ztrácí svou účinnost.
Při jízdě v dešti nebo na mokré vozovce hraje zásadní roli i stav pneumatik. Pokud na nich máte sjetý vzorek, neriskujte a v zájmu vlastní bezpečnosti si pořiďte nové pneu od ověřeného výrobce.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com