Od 1. ledna 2024 se řidiči v Česku začali setkávat s novou dopravní značkou vymezující oblast sdílené zóny. Jedná se o nové dopravně urbanistické řešení, které má za cíl zklidnit a zpřehlednit dopravu v centrech měst se smíšeným provozem. V tomto článku vám vysvětlíme, co je sdílená zóna, jaká pro ni platí pravidla a kde ji můžete najít.
S dopravní značkou „Sdílená zóna“ se účastníci silničního provozu setkají hlavně v centrech velkých měst, kde je smíšený provoz pro chodce, auta, cyklisty i MHD.
Podle Vyhlášky č. 386/2023 Sb., která vstoupila v platnost 1. 1. 2024, mohou být v rámci center měst a obcí zřizovány tzv. sdílené zóny. Jedná se o oblast určenou pro všechny účastníky silničního provozu, kde platí zvláštní pravidla pro provoz na pozemních komunikacích. Značí se dvěma novými dopravními značkami IZ 10a „Sdílená zóna“ a IZ 10b „Konec sdílené zóny“, které jsou umístěny na začátku a na konci vymezené oblasti. Značka IZ 10b přitom může být umístěna při výjezdu ze sdílené zóny jen po levé straně vozovky.
Ve sdílené zóně je maximální povolená rychlost 20 km/h a platí zde pravidlo pravé ruky. To znamená, že při křižování vozovek má přednost vozidlo, které jede zprava. Všichni účastníci silničního provozu musí být k ostatním ohleduplní a nesmí nikoho ohrozit ani omezit.
Speciální postavení mají v této oblasti tramvaje, s nimiž řidiči i chodci mnohdy v provozu „bojují“. Pokud se tedy ocitnete ve sdílené zóně, pamatujte, že tramvaje zde mají vždy přednost v jízdě. Nesmíte je za žádnou cenu ohrozit ani omezit. Navíc byste ve sdílené zóně měli uvolnit prostor pro projetí vozidel s právem přednosti v jízdě, tedy policii, záchrance nebo hasičům.
Novinka si klade za cíl umožnit optimálně využít prostor všem účastníkům, kterými mohou být chodci, cyklisté, auta, motorkáři nebo tramvaje, a zlepšit plynulost provozu a dopravní bezpečnost. Mezi hlavní principy sdílené zóny patří:
Sdílená zóna je ohraničena dopravním značením IZ 10a a IZ 10b. Platí v ní obecná i zvláštní pravidla provozu na pozemních komunikacích.
Typickým příkladem sdílené zóny jsou ulice se smíšeným provozem, kde není možné nebo žádoucí oddělit chodníky od vozovky. Narazíte na ně tedy primárně v historických centrech měst, kde je třeba zachovat původní charakter stavebně-architektonického řešení. Konkrétně se tedy může jednat o Václavské náměstí v Praze, kde se pohybují jak chodci a vozidla, tak tramvaje.
Máte ve všech těch zónách zmatek? Uděláme vám v nich jasno. Zásadním rozdílem mezi každou zónou jsou různá pravidla provozu na pozemních komunikacích:
Podle zákona je také potřeba mít v pořádku povinnou výbavu. Pokud vám v ní něco chybí nebo nefunguje, neotálejte s doplněním zásob. V našem e-shopu najdete lékárničku, výstražný trojúhelník i vestu.
Dokoupit povinnou výbavu do auta / na motorku
Zdroj fotografií: Depositphotos, Ministerstvo dopravy ČR