Není žádnou novinkou, že pokud své auto zaparkujete někde, kde je to zakázáno nebo kde bude tvořit překážku v silničním provozu, může vás po návratu čekat nemilé překvapení. Odtažené auto. Co dělat a na koho se obrátit, když nenajdete své vozidlo tam, kde jste jej zaparkovali?
Víte, jak postupovat, když vám odtáhnou auto? Připravte si všechny doklady, které budete potřebovat k jeho získání zpět.
Ne vždy, když špatně zaparkujete vám hned odtáhnou vozidlo. V lepším případě dostanete pokutu, v horším případě botičku. Tak či tak, obojí je mnohem levnější variantou než samotný odtah. O odtažení vozidla může rozhodnout městská nebo státní policie v případě, kdy tvoří překážku silničního provozu a zároveň nebylo jako překážka silničního provozu řádně označeno (dle § 45, zák. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů), což je kromě stání v modré zóně znamená i stání:
Vozidlo může být odtaženo i v případě je-li to ve veřejném zájmu, tam spadá třeba čištění ulic.
V případě, že nenajde své vozidlo na místě, kde jste zaparkovali, volejte Policii ČR na lince 158 nebo navštivte její nejbližší služebnu. Právě tam vám sdělí, zda bylo vaše auto odtaženo, a pokud ano, kde a za jakých podmínek si jej můžete vyzvednout. Bezplatně se tuto informaci dozvíte také na lince Městské policie 156. V Praze si můžete tuto informaci rychle ověřit i na stránce www.sshmp.cz, v Brně zase na https://www.bkom.cz/parkovani. Stačí zadat registrační značku vozidla. K vyzvednutí odtaženého vozidla budete potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas a doklady potřebné k provozu vozidla – osvědčení o registraci vozidla. Teprve po předložení výše uvedených dokladů, projednání přestupku a zaplacení nákladů za odtah vám bude auto vydáno.
Odtáhli vám auto? Raději si při převzetí pořádně zkontrolujte, zda nedošlo k jeho poškození. Při manipulaci se někdy odtahovým firmám může stát, že poškrábou lak nebo poškodí část karoserie. Nejčastěji dochází ke škodám na blatnících, nástřiku disků a na pneumatikách. Pokud je to zrovna váš případ, nebojte se žádat o náhradu. Stížnost můžete podat písemně přímo na podatelně příslušného úřadu nebo elektronicky, nejčastěji e-mailem. V žádosti je potřeba uvést registrační značku vozidla, datum manipulace a důvod podání, tedy co konkrétně bylo na vozidle poškozeno. Rozhodně doporučujeme doložit i fotodokumentaci mapující rozsah škody.
Příslušný úřad má na vyjádření k stížnosti zpravidla 30 dní. Prokázané škody hradí po dohodě smluvní odtahová firma, která má pro tyto případy sjednanou odpovědnostní pojistku. Právě z tohoto důvodu si pracovníci odtahové služby pořizují fotodokumentaci před manipulací a po. Je tedy na provozovateli vozidla, aby prokázal příčinnou souvislost vzniku škody s manipulací. Realita je však taková, že málo která stížnost je uznaná jako platná. V případě, že ano, výše finanční kompenzace se pak odvíjí od stáří a značky vozidla.
Pořiďte si kvalitní pneu, které ani odtah nerozhodí
Zdroj fotografií: Depositphotos