Cítíte se uvnitř svého vozu v bezpečí a odkládáte roušku ještě před tím, než si zapnete bezpečnostní pás? Pak zpozorněte. Pokud své auto pravidelně nečistíte a do údržby klimatizace se zrovna nehrnete, vytváříte skvělé podmínky pro množení virů a bakterií. Právě teď je ideální doba naučit se správně vyčistit a dezinfikovat auto. Pobyt v čistém a zdravém prostředí si zasloužíte, a to nejen v době koronavirové, ale i po ní.
Pokud chcete čalounění, sedadla, potahy a koberce v autě vyčistit důkladně, pořiďte si parní čistič. Hodit se vám bude ale i doma, a to třeba na koberce nebo sedací soupravy.
S přibývajícím množství osob, které se kolem auta pohybují a využívají jej k přepravě, roste i význam dezinfekce. Taxikáři, přepravci, pošťáci, hasiči, policisté, záchranáři, ti všichni vám význam ochrany před viry a bakteriemi potvrdí.
Na dezinfekci vozu byste však neměli zanevřít ani v případě, kdy v něm jezdíte jen vy sami. Udělejte si z čištění vozu rutinu. Naučte se používat dezinfekční přípravek vždy, když do auta nasednete, a stejně tak když dorazíte do cíle. Naneste si přípravek na jemný hadřík a důkladně očistěte všechny povrchy, kterých jste se během cesty dotkli. Nezapomeňte vydezinfikovat tyto části:
► kliky a madla dveří – z vnější strany i zevnitř,
► madla pro otevírání kufru nebo kapoty,
► řadící páku, ruční brzdu, loketní opěrku,
► dotykový displej, veškerá tlačítka i páčky pod volantem,
► palubní desku, rámy oken, odkládací plochy,
► karabiny bezpečnostních pásů, polohování sedadel, ovládání oken ad.
Samozřejmě se nabízí otázka, po jakém dezinfekčním prostředku sáhnout, aby spolehlivě zabil všechny škodlivé organismy a současně nepoškodil povrchy v interiéru. Odborníci se shodují, že skvělým dezinfekčním prostředkem je isopropylalkohol, který k čištění dílů běžně využívají i sami výrobci aut. Stačí alkohol nanést na hadřík s jemným vláknem a otřít s ním veškeré plochy. Při opatrném zacházení můžete isopropylalkohol použít i na čalounění, materiálu by se nemělo nic stát.
Obezřetní buďte při čištění dílů z přírodní nebo umělé kůže, ze které byste mohli velkým třením povrch mírně odbarvit. Naopak se vyhněte použití agresivních čističů a chemických látek, například peroxidu vodíku nebo odlakovačů. Tyto přípravky mohou plastové a další díly nenávratně poškodit. Příliš nedoporučujeme ani použití vody s mýdlem, která má omezenou schopnost ničit nebezpečné organismy, navíc často až moc pění.
Do pravidelného čištění interiéru se mnohým z nás moc nechce. Právě teď je pravá chvíle pustit se do generálního úklidu se vším všudy, a to nejen kvůli strašáku jménem COVID-19, ale i kvůli mnoha dalším virům a bakteriím, které nás ohrožují. Udělejte si pořádek v autě a zaměřte se i na všechny úložné prostory, přihrádky či kapsy. Vyklepejte koberce a máte-li natahovací potahy, vyperte je. Pro důkladné vyčištění čalounění, sedadel, potahů i koberců použijte parní čistič. Jde o cenově dostupného pomocníka, kterého doma využijete i při čištění koberců nebo sedacích souprav.
Bohužel, nebezpečným semeništěm zdraví škodlivých organismů včetně plísní jsou systémy ventilace, ze kterých vdechujeme vzduch po celou dobu jízdy. Je jasné, že dýchání vzduchu z klimatizace plné plísní našemu organismu dvakrát neprospěje. Proto by měl profesionální autoservis provádět údržbu klimatizace každý rok a důkladně jej vyčistit i zkontrolovat filtry. Klimatizaci a ventilační systém auta si během chvilky vyčistíte i doma. Pořiďte si speciální sprej určený pro čištění klimatizací a podle návodu jej do ventilačního systému nastříkejte. Nejlevnější variantou jsou pěnové čističe s hadičkou, účinnější pak bývají biocidní dezinfekční přípravky ve spreji.
Naučte se klimatizaci správně používat a vypněte ji vždy 10 minut předtím, než dorazíte do cíle. Výparník klimatizace se díky tomu vysuší během jízdy, a tak se sníží i vlhkost v klimatizačním systému. Nechcete si s údržbou ventilace dělat velké starosti? Pak navštivte náš autoservis v Opavě, kde se na profi servis klimatizací dlouhodobě zaměřujeme.
Některá profesionální čisticí centra pak kromě účinného čištění suchou párou využívají i další metody. Velký zájem je zejména o dezinfekci interiérů a klimatizací ozonem, který spolehlivě ničí i velmi odolné druhy nebo formy patogenních mikroorganismů. Pronikne do všech pórů materiálu a zbaví jej i nepříjemných pachů včetně cigaretového kouře. Dezinfekce ozonem patří mezi ekologické metody, které nezanechávají žádný zbytkový produkt.
I nám jde o zdraví našich zákazníků. Podívejte se na nezávislé testy pneumatik a vyberte si takové, které vašemu autu sednou. Při manipulaci i přepravě dbáme na dodržování všech hygienických předpisů. Nová pneu k vám doručíme rychle a bezpečně.
Zdroj fotografie: Depositphotos.com