Vážení zákazníci, rádi bychom vás informovali, že zaznamenáváme náhlý nárůst přepravních objednávek, což se v současné době může projevit prodloužením dodací lhůty zásilek.

Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Emisní plakety do zahraničí

Pokud máte namířeno autem do zahraničí, je možné, že si nevystačíte s dálniční známkou pro danou zemi, ale budete si muset zakoupit i emisní plaketu. Co to je a kde ji budete potřebovat? V našem článku se vše dozvíte.

Ekologická známka na čelním skle

Emisní plaketa je nezbytná pro vjezd do ekologických zón některých evropských měst, např. Mnichova, Paříže či Barcelony.

Co je ekologická známka a co jsou emisní zóny?

Emisní plaketa, ekologická známka, ekologická plaketa – všechny tři termíny označují známku, kterou budete potřebovat pro vjezd do některých evropských měst, pokud máte vůz se spalovacím motorem staršího typu a pokud v daném městě platí tzv. ekologická, nízkoemisní či emisní zóna

Emisní zónou se rozumí oblasti převážně v historických centrech měst, kam mají některé vozy s vyššími emisními hodnotami omezený vjezd. V některých městech se omezení v současnosti týká pouze nákladních vozů či karavanů, případně automobilů se staršími dieselovými motory, ale na mnoha místech se kritéria postupně zpřísňují a počet měst, která povolují vjezd jen bezemisním vozidlům, se stále zvyšuje.

Jak poznáte, že vjíždíte do ekologické zóny?

Na ekologickou zónu ve městech upozorňují cedule se zobrazením plaket, které mají vjezd povolený (např. v Německu jsou označeny jako „Umwelt zone“). Bývají zde většinou uvedeny plakety červené (EURO 2), žluté (EURO 3), rostou ale zóny s povoleným vjezdem pouze pro vozidla se zelenou plaketou (EURO 4 a vyšší), včetně vozidel na LPG, elektromobilů a hybridních automobilů.


Přečtěte si také: Nový bodový systém 2024 zpřísňuje postihy >>


Kde se bez ekologické plakety neobejdete?

V České republice zatím nízkoemisní zóna v žádném městě zavedena nebyla, i když nejblíže je jí naše hlavní město. Nicméně pokud máte namířeno do jakéhokoliv většího města v zahraničí, rozhodně si předem na internetu zjistěte, jaká omezení při vjezdu do města platí.

S emisními zónami se setkáte nejčastěji v Německu, Rakousku, Dánsku, Belgii, Španělsku či ve Francii. Některá města nebo regiony (jako je Lyon, Strasbourg, Lille či Grenoble) zavádějí omezení pouze dočasně v určitém období roku nebo při zvýšené úrovni znečištění ovzduší, ale v dlouhé řadě velkých měst, např. v Paříži, Barceloně, Berlíně, Mnichově či Lipsku, se bez emisní plakety neobejdete v průběhu celého roku. 

Jsou také města, jako např. Brusel, kde před vjezdem do centra budete potřebovat registrovat svůj vůz v každém případě, i když splňuje požadovaná kritéria. Registraci vozidla pro vjezd do Bruselu provedete pomocí online formuláře zdarma a bude vám platit po dobu 3 let.


Přečtěte si také: Nové úseky dálnic a silnic 2024 v ČR >>


Dopravní značka vjezd do ekologické zóny

Pokud uvidíte tuto dopravní značku s dodatkovou tabulkou, můžete do ekologické zóny vjet pouze se zelenou emisní plaketou. Vaše auto tedy musí splňovat normu EURO 4.

Kolik stojí emisní plaketa a kde ji koupíte?

Cena emisní plakety se pochopitelně v různých zemích a městech liší. Většinou se pohybuje od 5 do 20 eur, ale hraje velkou roli i to, kde ji kupujete. Nejvýhodněji ji pořídíte osobně přímo na úřadech daných měst, zatímco u soukromých prodejců vám totožnou plaketu prodají klidně i za čtyřnásobnou cenu. Doporučujeme známku zakoupit v dostatečném předstihu na specializovaných webech, které najdete tak, že ve vyhledávači zadáte koupit ekologickou známku a danou zemi či město, do něhož máte namířeno.

Jedete do Německa, Rakouska či Francie? Pak veškeré informace v češtině najdete na serveru ekologickaznamka.cz, kde můžete plaketu také zakoupit. Podrobný přehled o ekologických zónách po celé Evropě najdete např. na serveru urbanaccessregulations.eu, který má i českou verzi. Ekologická známka se lepí na přední sklo vozu podobně jako dříve papírová dálniční známka.


Přečtěte si také: Technické průkazy online: Vyrazte na cestu bez dokladů >>


Jaké pokuty vám hrozí bez emisní plakety?

Chcete to risknout a vjet do nízkoemisní zóny bez plakety? Pak si odložte stranou na pokutu částku, která se může v některých městech vyšplhat i přes 2000 eur! A finanční postih vám pochopitelně hrozí i v případě, že při nákupu plakety v online formuláři či při registraci vozidla uvedete nesprávné údaje. Proto radíme těch pár éček obětovat a mít čisté svědomí a klid.

Klid a bezpečí si na dlouhých cestách do zahraničí pojistíte také kvalitními pneumatikami. Že gumy, na kterých v současnosti jezdíte, už nemají předepsanou hloubku dezénu? Pak obujte váš vůz do nových, na které je spoleh… protože pokuty za sjetý vzorek na pneu bývají v zahraničí vysoké a ani zdraví vašich nejbližších za takové riziko nestojí.

 

Vyberte si kvalitní pneu od ověřených výrobců

 

Zdroj fotografií: AZ pneu, Depositphotos

Nahoru