Pravidla odbočování, otáčení na silnici nebo jízdu křižovatkou musí perfektně ovládat každý držitel řidičského oprávnění. Do silničního provozu se ale běžně zapojují už mladší školačky a školáci se svými koly. Proto jsme pro vás, coby rodiče-instruktory, připravili 2. díl dopravní výchovy, s kterým své ratolesti hravě naučíte základní dopravní předpisy.
Dopravní výchova je ze zákona povinná pro žáky 4. tříd ZŠ. Každý zodpovědný rodič by ale s průpravou měl začít dřív.
Náš 1. díl dopravní výchovy měl za cíl seznámit vaše děti s povinnou výbavou kola, jízdou v průběžném pruhu, objížděním překážek nebo bezpečným zastavováním. Na jeho konci jsme dojeli ke křižovatce, která je z velké části tématem tohoto pokračování.
Křižovatka je pro dítě velmi nebezpečným místem a je proto důležité ho na všechny situace co nejlépe připravit. Berte to jako malé opakování i pro vás, abyste dokázali pohotově zareagovat, když se například setkáte s provozem řízeným policistou.
Ať už se jedná o odbočování do vaší ulice na periferii obce nebo na hlavní silnici v centru města, mělo by každé dítě vědět, jak se v takové situaci chovat. Odbočování vlevo je vždy rizikovější, ale i změna směru jízdy vpravo má svá pravidla.
Nezapomeňte také na tramvaje, které mají přednost, když vám křižují cestu při změně směru jízdy vpravo i vlevo.
Při odbočování vlevo se nejdřív přesvědčte, že vás nic nepředjíždí.
O průjezdu křižovatkou, na kterou přijíždíte z vedlejší komunikace, rozhoduje dopravní značení. Ve většině případů je to značka „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“. V této situaci je nutné dát přednost všem protijedoucím účastníkům silničního provozu. Znalost a použití patřičných dopravních značek doporučujeme procvičit na dopravním hřišti.
Přednost mají nejdříve vozidla pohybující se po hlavní pozemní komunikaci.
A co když na křižovatce nejsou dopravní značky upravující přednost? Pak platí pravidlo pravé ruky. Přednost mají tedy vozidla, cyklisté, jezdci na zvěři nebo organizované skupiny chodců, které máte na křižovatce po vaší pravé straně.
Otázka k zamyšlení: Dokázali byste vyřešit situaci, kdy do křižovatky přijíždí vozidla ze všech čtyř směrů?
Na křižovatce nerozlišené dopravními značkami se vždy řídíme pravidlem pravé ruky.
Vjezd na kruhový objezd je vždy značený dopravní značkou „Kruhový objezd“ a ve valné většině případů jí dělá společnost značka „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“. To znamená, že musíte dát přednost všem, kteří se po tomto kruhovém objezdu pohybují. Nezapomeňte také na pravidla týkající se znamení ve změně směru jízdy.
Na dvouproudém kruhovém objezdu musíte dát znamení o změně směru jízdy při přejíždění mezi pruhy.
Pokud by před kruhovým objezdem nebyla značka upravující přednost, platí opět pravidlo pravé ruky.
Pro otáčení na silnici platí stejná pravidla jako při odbočování. Nejdříve se tedy ohlédněte a zkontrolujte situaci za sebou, dejte znamení o změně směru, a pokud proti vám nic nejede, můžete se bezpečně otočit. Při otáčení v křižovatce dbejte navíc pravidel pro jízdu křižovatkou popsaných v bodě #9.
Kdy se nesmí vozidlo otáčet?
Místa, kde je otáčení zakázáno, mohou být také označena dopravní značkou „Zákaz otáčení“.
Světelné nebo akustické signály řídí provoz na pozemních komunikacích a dávají řidičům znamení o zvýšené opatrnosti. Na křižovatkách, ale i v tunelech, se můžete setkat se soustavou tří barev a plnými nebo směrovými signály.
Nezapomeňte své malé cyklisty seznámit také s přerušovanou světelnou signalizací, kdy:
Světelná signalizace může být plná, nebo směrová. Pro chodce platí pouze dvoubarevná soustava.
Vodorovné dopravní značení je to, které je nakreslené na silnici. Používá se samostatně nebo v kombinaci se svislými dopravními značkami, případně také může zdůrazňovat nebo zpřesňovat význam dopravního zařízení. Je vyznačené barvou nebo piktogramy, ale mohou to být i nalepené pásy nebo hřeby.
Piktogram s kolem nebo cyklistou vyznačuje koridor nebo pruh určený pouze pro cyklisty.
Dnes už je řízení provozu policistou spíše rarita, protože všechny velkokapacitní křižovatky (ale i většinu těch menších) řídí světelná signalizace. Policista nastupuje „na scénu“ v případě, kdy jsou semafory porouchané, nebo provoz blokuje dopravní nehoda. K řízení používá postoje a pokyny paží a v pravé ruce může mít tzv. směrovku. Ke zdůraznění svého pokynu používá píšťalku.
Zvládli byste bez zaváhání projet křižovatkou na pokyny řídícího policisty?
Vrátit se k 1. dílu dopravní výchovy
Věříme, že vaše ratolesti naučíte pohotovou orientaci v provozu, aby se s kolem vrátili vždy bezpečně domů. Oplaťte jim svou pozornost a zkontrolujte si raději vzorek svých pneumatik. Pokud už se na nich projevil zub času, pořiďte si nové kvalitní pláště.
Vybrat pneu prověřených značek
Zdroj fotografií: Depositphotos, BESIP