Když dojde na nákup disků, mnozí majitelé aut se dívají v první řadě na vzhled. Přitom právě kola (a pneumatiky) jsou jedny z hlavních komponent, díky kterým se vozidlo pohybuje bezpečně po vozovce. Při jejich výběru se proto dejte pozor, aby byly homologované pro váš typ vozu. V dalších řádcích se dočtete, co znamená homologace, jak rozeznat kvalitní disk od padělku i jaké trable s padělky můžete mít.
Pouze homologované disky zaručují bezpečnost pro vás i ostatní účastníky provozu.
Homologace znamená, že daný výrobek má vlastnosti, které splňují technické a bezpečnostní standardy pro jeho použití a úřad k tomu vydal i souhlas. U litých kol se jedná o schvalovací proces, který končí jejich ověřením pro provoz na evropských silnicích pro konkrétní typ automobilu.
Než se kola dostanou na trh, projdou komplexním testováním pod záštitou vyhlášené zkušebny TÜV. Nejdůležitějším parametrem při testech je pevnost disku. Testeři ji zjišťují pomocí:
Zkoumají i vhodnost použití pro vybrané vozy. A pokud jde vše bez problémů, zkušebna vydá technickou zprávu, příslušný orgán schválí použití a disky jdou do prodeje.
Když jezdíte v zánovním autě, nemějte obavy. V automobilce by vám auto s disky a pneumatikami bez homologace neprodali.
Při koupi nových disků ale hledejte vylité nebo vyražené označení v blízkosti otvoru pro ventil. Kvalitní homologovaná kola mají označení písmeny KBA, ABE nebo písmeno E v kroužku s řadou čísel, která je číslem schválení.
Po prodejci požadujte také typový list v češtině, v němž je:
Je to pro vás známka záruky kvality, ale tento dokument budete potřebovat i při zápisu alternativního rozměru kol do velkého technického průkazu.
Přečtěte si také, co znamenají čísla na discích. >>
V případě, že si chcete ušetřit starosti a nakupujete přes e-shop, vyfiltrujte si rozměry disků homologované přímo pro váš vůz. Ty nesou označení E, u kterého není nutné nic dodatečně zapisovat. S označením KBA nebo ABE:
Tápete, jestli vybrat plechové nebo hliníkové disky? Napovíme vám. >>
Pravděpodobnost, že na českém trhu narazíte na nehomologované disky, je poměrně vysoká. Padělky od originálů na první pohled téměř nepoznáte.
Když při bližším zkoumání nenajdete výše uvedené značení, určitě je nekupujte. Výrobci těchto replik si nelámou hlavu s testováním, normami ani kvalitou materiálu. Při vjetí do výmolu i při nižší rychlosti klidně disk zdeformujete nebo dokonce odlomíte paprsek od ráfku. A to ani domýšlíme následky při jízdě na dálnici.
I tak může dopadnout jízda na nehomologovaných discích. Investici do kvalitních kol proto nepodceňujte.
Kromě ohrožení bezpečnosti provozu s padělkem také:
Tato otázka se často objevuje mezi řidiči, kteří chtějí ušetřit peníze nebo změnit vzhled svého vozu. Odpověď není jednoznačná, protože záleží na několika faktorech. Tím nejdůležitějším je skutečný stav disků. I drobná prasklinka, kterou při vizuální prohlídce snadno přehlédnete, může v budoucnu natropit pěknou neplechu. Před koupí byste je proto měli pečlivě zkontrolovat.
Pokud vám není lhostejná bezpečnost a hledáte dlouhodobé a spolehlivé řešení, vyplatí se investovat do nových disků u certifikovaného prodejce. Získáte tím záruky ve všech směrech.
Homologace se stejně jako disků týká i pneumatik, jejichž složení musí odpovídat těm nejvyšším bezpečnostním standardům. Ne každá pneumatika však může být použitá na každém voze. Označení, které je schválené pro váš typ auta, najdete ve velkém technickém průkazu spolu s rozměry disků.
Nepodléhejte lákavě nízkým cenám disků a investujte raději do prověřených značek, jako jsou AEZ, Dezent, DOTZ nebo OZ. Homologované disky s certifikátem najdete v našem e-shopu.
Vybrat prověřené disky na moje auto