Potřebujete poradit?
Telefon +420 603 253 535

Odpad, nebo poklad aneb co se děje s ojetými pneumatikami

Každý rok se na světě vyřadí miliony pneumatik, které již pozbyly svůj účel. Co se s nimi ale děje dál? Nahlédněte společně s námi do procesu recyklace a zjistěte, jakým způsobem mohou ojeté pneumatiky najít nové uplatnění.

Sklad starých pneumatik

Ojeté pneumatiky nachází uplatnění v průmyslu, slouží například i k výrobě koberečků do auta.

Protektorování

Jednou z možností, jak staré pneumatice „vdechnout“ nový život, je protektorování. Jedná se o způsob recyklace pneumatik, přičemž se stará opotřebovaná část pneumatiky odstraní a nahradí novou vrstvou pryžové směsi se vzorkem. Nanáší se na původní kostru pneumatiky. Takto vznikne nový protektor levnější varianta klasických pneumatik.

Bohužel se tímto způsobem vrací do oběhu jen malé procento použitých pneumatik. K protektorování musí totiž splňovat určitá kritéria – nesmí být poškozené, nerovnoměrně sjeté apod. A i když je to ekologické řešení, nelze tento proces opakovat donekonečna. Protektorované pneumatiky často využívají například dopravní podniky či spediční firmy, především z ekonomických důvodů.


Přečtěte si také: Vyplatí se levné protektory místo nových pneumatik? >>


Recyklace pneumatik

Pneumatiky, které nesplňují podmínky protektorování nebo je již protektorovat nelze, se dále recyklují. V drtičkách se drtí na menší kusy, kde se zbaví textilních a kovových zbytků. Kovové části kostry pneumatiky se posílají zpátky do hutí. Vyčištěný granulát se roztřídí a putuje k dalšímu zpracování.

Část se využije opět v automobilovém průmyslu na výrobu nových pneumatik. Pryžová drť se používá také jako příměs do asfaltu pro snížení hlučnosti (tzv. gumoasfalt). Dále se z ní vyrábí například:

  • gumové koberečky do aut,
  • protihlukové stěny,
  • pryžové obrubníky,
  • prahy na přejezdech
  • nebo různá těsnění.

Díky svým vlastnostem nachází uplatnění také jako povrch dětských hřišť či sportovišť – gumové rohože jsou oproti betonovým, štěrkovým či pískovým povrchům bezpečnější, tlumí nárazy, eliminují prašnost. Jsou trvanlivé, netoxické a velmi odolné.


Přečtěte si také: Jak dlouho vydrží pneumatiky >> a 4 signály, že vás pneu zradí >>


Staré pneumatiky na dětském hřišti

Staré pneumatiky lze krásně využít jako herní prvky na dětském hřišti. Prolézačky a překážkové dráhy si z dětství pamatuje snad každý.

Pneumatiky jako alternativní palivo

Část odevzdaných pneumatik se využívá také jako alternativní palivo, zejména při výrobě cementu. Pneumatiky se spalují v cementárnách celé, výhřevností jsou srovnatelné s černým uhlím, hlavně kvůli vysokému obsahu sazí. Při jejich spalování vzniká široká škála nebezpečných zplodin, které se musí zachytávat a redukovat – proto se pneumatiky nesmí pálit doma!


Přečtěte si také: Sběrná místa odebírají staré pneu bez poplatku >>


I když pneumatiky ze zákona podléhají zpětnému odběru, přesto mnoho z nich končí na skládkách, v horším případě pohozené někde v lese. Proto před nákupem nových pneumatik nezapomeňte na ekologickou likvidaci těch starých.

S výběrem nových pneu na motorku i auto vám rádi pomohou naši specialisté na telefonu. Nečekejte, až bude váš vzorek úplně na dřeň. Porozhlédněte se po novém obutí v našem e-shopu ještě dnes.

 

Prozkoumat nabídku pneu

 

Zdroj fotografií: Depositphotos

Nahoru