Správné zazimování motorky zabere nějaký čas a vyžaduje více úsilí, než přes ni jen přehodit plachtu. Na jaře se však vaše péče o motocykl před zimou dozajista zúročí. Jak zazimovat motorku a připravit ji co nejlépe na další sezónu?
Motorku je potřeba na zimu pořádně připravit.
Každý správný motorkář by měl svůj stroj udržovat v čistotě po celou sezónu, pozornost před zazimováním motorky však věnujte i místům, kam se při běžném mytí nedostanete. Prach a nečistoty se mohou usazovat na méně dostupných místech a tam přes zimu napáchat nemalé škody. Důkladnou očistou všech komponent navíc můžete přijít na skryté závady, třeba v zaneseném karburátoru. Současně s pečlivým očištěním zkontrolujte i pevnost šroubových spojů.
Řetěz si zaslouží speciální péči, proto ho očistěte přípravky k tomuto účelu určenými a důkladně naolejujte. Vynecháte-li promazání, mohl by řetěz přes zimu zrezivět. Přílišný průvěs i napnutí je při zazimování motorky nežádoucí. Doporučený průvěs naleznete v manuálu od výrobce.
Řetěz není jediná část motorky, kterou je třeba před zimou promazat. Pozornost v tomto ohledu věnujte i lankům, zámku, páčkám, zkrátka všem „hýbacím“ součástkám. Odborníci doporučují vstříknout trochu oleje také do válců.
K zazimování motorky patří i údržba pneumatik. Dofoukněte je na maximální tlak doporučený výrobcem a z povrchu odstraňte nečistoty – především asfalt, pryskyřici a drobné kamínky v drážkách, které mohou napáchat škody. Pneumatiky na motorku rovněž přes zimu nevystavujte zbytečnému zatížení, které může způsobit zhoršení jízdních vlastností. K tomu nejlépe a nejsnadněji poslouží stojan na motorku.
Přečtěte si také: 4 tipy pro delší životnost moto pneu >>
Akumulátor na motorku před zazimováním odmontujte, připojte na udržovací, tzv. inteligentní nabíječku a uložte na suché místo se stálou teplotou. Nejlépe svědčí baterce zimní spánek v 10–15 °C. Nevlastníte-li udržovací nabíječku, která sama pozná, kdy je třeba baterii dobít, nabíjejte klasickou nabíječkou přibližně jednou měsíčně.
Vyměnit olej na motorce před, nebo až po zimě? Názory se různí. Když olej ale vyměníte před zazimováním svého stroje, budete mít méně starostí před první jarní jízdou.
Chystáte-li se na výměnu oleje, před zimou je nejvhodnější čas. Zbavíte se nečistot, které se za sezónu do oleje dostaly a můžete předejít i korozi uvnitř motoru. Navíc si ušetříte práci na jaře, kdy už určitě budete netrpělivě čekat na první vyjížďku.
Dalším a neméně důležitým protikorozním opatřením je natankování plné nádrže kvalitním benzínem s přidáním příslušných aditiv.
Přečtěte si také: Jak snížit spotřebu na motorce? >>
Jak už jsme zmínili výše, pneumatiky by se neměly dotýkat podlahy, proto je vhodné motorku umístit na stojan. Pokud to není z jakéhokoli důvodu možné, minimálně jednou za měsíc se strojem popojeďte, případně pootočte kola. To aby zatížení pneumatik bylo po celou dobu zazimování motorky rovnoměrné. Proti usazování prachu a jiných nečistot použijte plachtu, která by měla být prodyšná, aby pod ní nekondenzovala vlhkost.
Protože garáž se zazimovanou motorkou nekontrolujete každý den, naskýtá se příležitost pro zloděje, kteří spoléhají na to, že na krádež nepřijdete hned. I když máte garáž vybavenou bytelnými zámky, zabezpečte proti odcizení i samotný stroj, ideálně ukotvením k pevné konstrukci (sloup, stěna apod.). Rovněž zkontrolujte stabilitu motorky a její okolí, zda nehrozí pád či poškození, např. agresivními chemickými prostředky.
Přečtěte si také: Jak zabezpečit garáž před zloději? >>
Je pro vás zazimování motorky příliš náročné, nebo si nejste jistí, jaké prostředky na údržbu použít? Svěřte svůj stroj do rukou profesionálů z motoservisu, kteří přesně vědí, jak zazimovat motorku, abyste se na jaře nedočkali nepříjemných překvapení.
Nepodceníte-li zazimování motorky, užijete si jízdu hned na začátku sezóny místo čekání na volný termín servisu! A až jaro vystrčí růžky, nezapomeňte obout svůj stroj do kvalitního obutí.
Zdroj fotografií: Depositphotos